HD TV Live Football Football Live: Dinamo Bucuresti

duminică, 15 august 2010

Dinamo Bucuresti

» Clubul Dinamo a luat fiinta in primavara anului 1948, mai precis la data de 14.Mai.1948, cand a avut loc fuziunea dintre Unirea Tricolor Mai si Ciocanul Bucuresti.
» Echipa de fotbal Dinamo Bucuresti va debuta in Divizia Nationala la data de 22.August.1948. Printre jucatorii care evoluau atunci la Dinamo se aflau: Angelo Niculescu, Siclovan, Bartha, Sarbu, Karkas, Teodorescu, Dumitru-Nicolae, Al. Ene, Suru, Calinoiu, C.Marinescu si altii.
» LA 14.Octombrie.1951 are loc inaugurarea stadionului Dinamo. In primul meci pe acest stadion "cainii" au invins cu 1-0 pe Locomotiva Timisoara.
» In 1955, "alb-rosii" castiga primul titlu de campioana, condusa fiind de pe banca de Profesorul Angelo Niculescu. In toamna anului 1956, Dinamo debuteaza in Cupa Campionilor (premiera pentru fotbalul romanesc) eliminand in primul tur formatia turca Galatasaray Istambul (3-1,1-2).
» In 1959, Dinamo castiga pentru prima data Cupa Romaniei, invingand in finala pe Minerul Baia-Mare cu 4-0.
» Primul event vine in 1962. Atunci Dinamo invingea in finala cupei eterna rivala Steaua cu 5-3. Antrenori erau: Nicusor si Nedelescu.
» Participand din nou in Cupa Campionilor, in 1965 "alb-rosii" reusesc un rezultat foarte bun invingand la Bucuresti mult mai titrata Internazionale Milano.
» In 1965 apare la Dinamo, Mircea Lucescu, iar in 1968, Cornel Dinu, acestia fiind doi dintre cei mai mari jucatori pe care i-a avut Dinamo.
» Dinamo a fost prima echipa romaneasca ajunsa in semifinalele Cupei Campionilor, parcursul fiind urmatorul: Turul 1, (1-0,3-0) cu Kuisysi Lahti din Finlanda, Turul 2, (3-0,2-3) cu Hamburger SV, care era in acel moment detinatoarea Cupei Campionilor, Turul 3, (1-0,1-1) cu Dinamo Minsk, iar in fine in semifinale Dinamo intilnea celebra FC Liverpool care ne-a eliminat (1-2,0-1).
» In 1986, "cainii" inving in finala Cupei Romaniei, cu 1-0 pe Steaua care era campioana intercluburi din Europa.
» Dinamo este si prima echipa romaneasca ajunsa in semifinalele Cupei Cupelor. Asta se intampla in 1989, eliminand atunci pe Dinamo Tirana (2-0,0-1), pe Panathinaikos Atena (2-0,6-1), pe Partizan Belgrad (2-1,2-0) fiind eliminati in semifinale de Anderlecht Bruxelles (0-1,0-1).
» Alb-rosii" au reusit o mare performanta in editia de campionat 1991-1992, cand reusea sa cucereasca titlul de campiona fara a pierde nici un meci. Antrenori erau atunci: Halagian, Hizo si Cheran, iar Director tehnic, olandezul Rinus Israel.
» A urmat o perioada nefasta, plina de cautari, fara reusite majore pe plan intern sau international.
» Revenirea la viata a fotbalului dinamovist a inceput cu sezonul 1998-1999, cand echipa a devenit vicecampioana a Romaniei, dupa ce echipa antrenata de Cornel Dinu a dominat multa vreme competitia nationala nr. 1 de o maniera entuziasmanta. In urmatoarea editia, 1999-2000, dinamovistii deveneau campioni ai Romaniei, pentru a 15-a oara, cu Mister la "pupitru", reusind sa cucereasca si Cupa Romaniei (2-0 cu "U" Craiova), realizand astfel eventul. Printre fotbalistii care au jucat la Dinamo in acea perioada s-au aflat, in primul rand, Lupescu, Vladoiu , Vali Nastase, Mihali, marocanul Khalid Fouhami, Preda, Iftodi, Mutu, Ionel Gane, Marius Niculae dar si alti jucatori precum: Buta, Cernat, Mara, Cr. Vlad sau Cl. Dragan.
» In 2001 Dinamo castiga din nou Cupa Romaniei iar in 2002 "alb-rosii" cuceresc pentru a 16-a oara titlul de campioni. Un an mai tarziu, Dinamo cucereste a 10-a Cupa a Romaniei dupa un sezon macinat de probleme.
» In sezonul european 2003 - 2004, Dinamo este la un pas de primavara europeana, reusind un bun parcurs european cu 4 victorii, un egal si o infrangere. Din echipa care a facut o buna figura in Cupa UEFA au facut parte: Preda, Delwarte, Barcauan, Burca, Semeghin, Stoican, Iordache, Fl.Petre, Grigorie, Alexa, Tames, Vl.Munteanu, Ianis Zicu, Ionel Danciulescu, Claudiu Niculescu sau Ciprian Marica. Dinamo a reusit performanta de a invinge in doua meciuri pe Sahtior Donetk, echipa care a jucat cativa ani in UEFA Champions League. In acest an european Dinamo a adus cele mai multe puncte UEFA pentru Romania din ultimii 6 ani.
» In toamna lui 2004 Dinamo ar fi putut intra in Grupele Ligii Campionilor daca in fata nu i-ar fi aparut cea mai bogata echipa din lume, Manchester United. "Alb-rosii" au pierdut ambele intalniri, 1-2 si 0-3, dar au avut si momente bune in aceste meciuri.
» Un an mai tarziu Dinamo intra in Grupele Cupei UEFA dupa ce a eliminat pe rand Omonia Nicosia si Everton FC. Prima mansa a dublei cu Everton va ramane cu siguranta in istorie pentru ca Dinamo a castigat acel meci cu scorul de 5-1 reusind astfel cel mai clar succes al unei echipe romanesti in partidele cu echipe din Anglia. In grupe Dinamo a mai reusit o victorie de prestigiu, scor 1-0 cu detinatoarea Cupei UEFA, CSKA Moscova. Din pacate acest succes nu a fost suficient pentru calificarea in primavara europeana, dupa egalul cu Heerenveen, 0-0, si infrangerile de la Sofia, 0-1 cu Levski, si Marseille, 1-2 cu OM. Acest ultmi meci a avut un final antologic, pentru ca Dinamo a reusit egalarea in ultimul minut al prelungirilor insa arbitrul intalnirii nu a validat golul spunand ca fluierase deja finalul meciului, desi mai erau cateva secunde din prelungiri. In acelasi meci, gazdele au inscris in prima repriza, un gol validata, in cel de-al treilea minut al prelungirilor desi acelasi arbitru acordase doar doua minute suplimentare. Daca Dinamo ar fi terminat la eglitate, 2-2, s-ar fi calificat in primavara europeana.
» In sezonul 2006/2007 cu Mircea Rednic antrenor, Dinamo uimeste Europa, reusind 13 victorii consecutive in campionat si rezultate foarte buna in Cupa UEFA. In Grupele Cupei UEFA Dinamo a reusit doua victorii, 2-1 cu Bayer Leverkusen si Besiktas, si un meci egal, 1-1 in deplasare la Club Brugge. In ultimul meci al grupei, Dinamo a pierdut la Tottenham cu scorul de 3-1 dar era deja calificata in primavara europeana dupa o pauza de 17 ani. Sortii au fost duri cu Dinamo, in fata iesind Benfica Lisabona. Dinamo a facut un meci mare la Lisabona dar a primit gol in minutul 89 si toate sperantele s-au naruit. In retur alb-rosii au ratat calificarea chiar daca au condus cu 1-0. In final a fost 2-1 pentru lusitani. In acelasi sezon din Liga 1, Dinamo si-a batut rivalele, Steaua si Rapid, in ambele meciuri, atat acasa, cat si in deplasare. "Cainii" au batut de pe Steaua cu 1-0 (acasa) si 4-2 (deplasare), si pe Rapid cu 3-1 (acasa) si 4-1 (deplasare). A fost un sezon fantastic pentru Dinamo, sezon incununat cu titlul de campioana, al 18-lea din istorie.
» Sperantele pentru accesul in Grupele Ligii au aparut dupa egalul de la Roma, 1-1 cu Lazio, in Turul III Preliminar al competitiei. Sperantele erau chiar si la pauza meciului de pe Lia Manoliu, cand Dinamo conducea cu 1-0, dar totul s-a naruit in doar 20 de minute, timp in care italienii au reusit trei goluri si au lasat Dinamo in Cupa UEFA. Dinamo a fost eliminata si din aceasta competitie de campioana Suediei, Elfsborg, dupa, 1-2 acasa si 1-0 in deplasare.
» Cam aceasta ar fi prezentarea pe scurt a istoriei acestei frumoase echipe.

Palmares Dinamo
Campionatul Romaniei
» Campioana a Romaniei:
- de 18 ori: 1955, 1962, 1963, 1964, 1965, 1971, 1973, 1975, 1977, 1982, 1983, 1984, 1990, 1992, 2000, 2002, 2004, 2007.

Cupa Romaniei
» Castigatoare a cupei Romaniei de 12 ori:
- 1959, Dinamo - CSM Minaur Baia-Mare (4-0)
- 2004, Dinamo - Otelul Galati (2-0)
- 2005, Dinamo - FC Farul COnstanta (1-0)
- Finala Cupei Romaniei din 1988 jucata impotriva echipei Steaua a fost una speciala. La scorul de 1-1 jucatorii stelisti au parasit terenul de joc si trofeul a fost dat echipei Dinamo, dar dupa meci Federatia Romana de Fotbal (la presiune Partidului Comunist) a dat victorie cu 2-1 pentru Steaua. Dupa Revolutie Steaua a inapoiat trofeul echipei Dinamo insa "alb-rosii" l-au refuzat.